تورم ایران

 

تورم ایران: ششم جهان، دوم خاورمیانه

گزارش آژانس اطلاعاتی مرکزی امریکا درباره نرخ تورم در جهان نشان می دهد ایران جزء شش کشور دارای تورم بالا در جهان است.
آژانس اطلاعاتی مرکزی آمریکا (سیا) در گزارشی به رتبه‌بندی کشورها با محوریت تورم در سال 2008 میلادی پرداخت.
این رتبه بندی با استناد به نرخ تورم رسمی اعلام شده از سوی کشورها صورت گرفته و در آن نرخ تورم در 225 کشور یا دولت احصا شده است.
بر اساس گزارش سیا، در میان 225 کشور ایران در رتبه 219 قرار گرفته که این جایگاه نشان می دهد ایران ششمین کشور پر تورم دنیا است.
البته در این رتبه بندی نرخ تورم ایران به صورت میانگین 17 درصد در نظر گرفته شده است و اگر تورم نقطه‌ای ایران که تصویر ملموس‌تری از وضعیت فشار تورمی به مردم نشان می‌دهد مبنای محاسبه فرض می‌شد، ایران در جمع سه کشور پر تورم دنیا قرار می‌گرفت. برابر اعلام بانک مرکزی رقم میانگین تورم در سال جاری 22 درصد بوده و تورم نقطه‌ای در مرز 26 درصد بوده است.
اما فارغ از هر تحلیلی اگر رتبه ششم ایران هم در ارزیابی‌ها مبنا قرار گیرد، نکات قابل تاملی در گزارش سازمان سیا که از سوی سایت اصولگرای الف وابسته به احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شده، به چشم می‌خورد. گزارش سازمان سیا نشان می‌دهد ایران در میان کشورهای خاورمیانه پس از عراق که درگیر تنش‌های داخلی و حضور نیروهای خارجی در کشور خود است، دومین کشور پر تورم خاورمیانه است به طوری که تورم ایران از افغانستان نیز بالاتر است. در رتبه بندی سال 2007، کشور افغانستان از نظر بالا بودن نرخ تورم در رتبه بالاتری از ایران قرار داشت اما امسال با افزایش نرخ تورم در ایران، نرخ تورم در افغانستان نیز کمتر از ایران شده است. به این ترتیب در میان 24 کشور حوزه سند چشم انداز، اکنون فقط نرخ تورم کشور عراق بیشتر از ایران است و دیگر کشورها نرخ تورمی کمتر از ایران دارند.در گزارش رتبه بندی سال 2007 ایران با داشتن نرخ تورم 7/15 درصد، در رتبه 219 جهانی قرار داشت. ایران سال گذشته نیز از سوی صندوق بین المللی پول جایگاه پنجم دنیا و اول خاورمیانه را از لحاظ تورم بالا به خود اختصاص داده بود البته در این گزارش عراق از فهرست کشورها حذف شده بود.در فهرست ارائه شده از سوی سازمان سیا نام کشورهایی بعد از ایران به چشم می خورد که به رغم ظرفیت های کمتر در مقایسه با ایران مردم آن از ایرانیان با کاهش قدرت خرید کمتری روبه رو هستند.
گزارش رتبه بندی کشورها از نظر نرخ تورم در سال 2008 میلادی همچنین نشان می دهد ژاپن و پنج کشور دیگر با داشتن نرخ تورم صفر و زیر صفر، دارای کمترین تورم در سال 2008 بوده اند.
جدیدترین رتبه بندی جهانی درباره تورم همچنین نشان می دهد در سال 2008 میلادی، از میان 224 کشور جهان(به استثنای ایران)، تنها 14 کشور تورم بالای 15 درصد و فقط 29 کشور تورم دورقمی داشته اند. به بیانی دیگر 210کشور نرخ تورمی زیر 15 درصد دارند و نرخ تورم در 195 کشور تک رقمی شده است.
گرچه نرخ تورم پایین، شاخص اصلی ارزیابی قدرت اقتصادی محسوب نمی شود، اما در دهه های اخیر قدرت های اقتصادی جهانی همواره از نرخ تورم کنترل شده و تک رقمی برخوردار بوده اند زیرا تورم موجب کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد.

/ 0 نظر / 8 بازدید