طوفان فقر در راه است!؟

مچنین در چرخه ی تولید تا مصرف یک سری از قیمت ها اصلا دچار تغییر نمی شوند و حتی افزایش هم می یابند. مثل قیمت سوخت و حمل و نقل و ...

اولین اتفاقی که در کاهش قیمت ها می افتد جو روانی منفی است که گریبان تولید کنندگان را می گیرد و آنها شروع به احتیاط مفرط می کنند. یک سری از کارگران و عوامل تولید را حذف می کنند و در ابتدا از کیفیت تولید خود می کاهند. اگر سقوط قیمت ها ادامه یابد در مرحله ی دوم کمیت را هم کاهش می دهند و در مرحله ی سوم کالاهای خود را حتی معدوم می کنند. مثل کاری که امسال سیب زمینی کاران  کردند و یا مرغداری ها معمولا انجام می دهند و جوجه ها را به چاه می ریزند!

بعد انتظار درآمدی تولیدکنندگان و کارگران و واسطه ها و فروشندگان به هم می ریزد و همین موضوع چرخش پول را در جامعه قفل می کند.

چرخش پول هم در هر جامعه ای کند و سنگین شود اقتصاد آن کشور حتما رو به رخوت و سستی می گذارد و کالاهای غیر ضروری درجه ی ۴ و ۵ و ۳ حتی ۲ از رونق می افتند و سیل بیکاری و رکود بخش های زیادی از اقتصاد را ویران می کند.

بهترین وضعیت برای سعادت اقتصادی هر جامعه نه تورم بالا و افزایش بی رویه ی قیمت ها و نه کاهش قیمت ها است! بلکه ثبات قیمت ها به علاوه ی نرخ پایین و کنترل شده ای از تورم است که سیاستگذاران بتوانند با اتکا به آن پیوسته سرعت چرخش پول و تولید و اشتغال را در کشور در حد مطلوب بالا ببرند و نگذارند مردم در سختی اقتصادی بیفتند!

با این تفاسیر شما می توانید حدس بزنید که چه بلایی قرار است بر سر تولید کنند گان مسکن در سال آینده بیاید؟ آنها مثل خودرو سازان نیستند که از چاههای نفت زیانشان را جبران کنند و آب از آب تکان نخورد! مسکن مادر همه ی صنعت هاست و خدا می داند که چه بلایی سر صنایع کشور خواهد آمد؟

امیدوارم تحلیل من اشتباه باشد!

من این روز ها که دایما خبر کاهش بی رویه و بی در و پیکر قیمت ها را می خوانم و می شنوم دلهره می گیرم که خدایا چه فقری قرار است گریبان این ملت همیشه در تلاطم و نگرانی را بگیرد؟

مرتبط : پیش بینی معاون وزیر بازرگانی از نقطه اوج کاهش قیمت ها

/ 0 نظر / 9 بازدید